Origaminin tarihinden turna kuşu hikayesi ve yapılışı

Origaminin tarihinden turna kuşu hikayesi ve yapılışı

Turna kuşu, Japon kültüründe önemli bir yere sahiptir. Aynı önem origami turna için de geçerlidir. Origami Turna Kuşu aslında yapılışı görece basit bir model, ancak manevi anlamı çok büyük. Japon efsanelerine göre bin tane origami turna kuşu katlayan kişiye bir dilek dileme hakkı verilir. Evlenmek isteyen çiftler de, yaşamlarının sonuna kadar mutlu olmak için 1000 turna kuşu katlarlar.
Bunu tek başlarına değil, akrabaları ve arkadaşlarıyla birlikte yaparlar. Aslında bin kuşun katlanmasına ne kadar çok insan yardımcı olursa, değeri de o kadar büyük olur. Düğünler, iplere dizilmiş turna kuşları ile süslenir.. ayrıca  1.000 adet turna kuşu yapanın uzun ve iyi bir yaşam süreceğine de inanılır.

Turna kuşunun günümüzde popüler olmasının nedeni Sadako Sasaki isimli 12 yaşındaki bir kız çocuğudur.

Sadako’nun hüzünlü ve efsaneleşen hikayesi…    :/

Japonya’ya atom bombası atıldığında 2 yaşında olan bir kız, 12 yaşına geldiğinde maruz kaldığı radyasyon nedeniyle kansere yakalanmış. Savaşta öksüz ve yetim kalan Sadako hastaneye yatırılmış. Ama durumu ümitsizmiş.
Hastanedeki tüm doktorlar, küçük kızın ölümü için gün sayarken, küçük Japon kızı hayat doluymuş. Koridorlarda koşuyor, oynuyor ve diğer hastalara yardım ediyormuş. Hastaların arasında en sevdiği kişi ise 80 yaşlarında, kendisi gibi kanser olan yaşlı bir kadınmış. Küçük Japon kızı, ölüm döşeğindeki bu yaşlı kadını hiç yalnız bırakmamış. Kadın ölmeden hemen önce “Benim için çok geç ama, bizim inanışımıza göre; eğer bir kişi kağıttan 1000 tane turna kuşu yaparsa, her istediği kabul oluyor. Ben yapamadım, sen yap ve kurtul” demiş ve son nefesini vermiş.

Küçük Japon kızı çok üzülmüş ama hayatta kalma arzusuyla geleneksel Japon sanatı olan origamiyle kağıttan turna kuşları yapmaya başlamış. Neşe içinde çalıştığından ilk başlarda çok hızlı yapıyormuş.1000 tane turna kuşu yapması işten bile değilmiş. Ama sağlığı da hızla bozuluyormuş. Bu hazin öykü önce yerel, sonra da uluslararası basında yer almış. Dünyanın dört bir yanından insanlar kıza, binlerce turna kuşu göndermeye başlamış.

Ama küçük Japon kızı, haberler basında çıktığında elini kıpırdatamaz hale gelmiş. Hayatta son saatlerini 637. kuşu yaparak geçirmiş. Kuşu bitirmiş, gözleri kapanırken hemşireler ve hastabakıcılar, postadan çıkan yüzlerce origami kuşuyla odasına girmişler.Ama küçük Japon kızı yüzünde bir tebessüm yatağında cansız yatıyormuş. Postacılar aylarca kağıttan turna kuşu taşımışlar hastaneye. Sayısı milyonlara ulaşan turna kuşları Japonya’da şuan bir müzede sergileniyor…
Turna kuşu, o zamandan beri barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesidir.
Postacılar Sadako öldükten sonra, aylar boyunca, diğer çocukların yapıp yolladığı kâğıttan turna kuşu taşırlar hastaneye, bu turna kuşlarının sayısı şimdi milyonlara ulaşmıştır.  Onun anısına bombanın atılışın her yıl dönümü 6 Ağustos’ta Japonya ve dünyadan çocuklar evrensel barış adına turna kuşu yapıp, Sadako’nun Hiroşima’daki anıtına gönderirler. Sadako Sasaki anısına Hiroşima’da bir anıt yapılmış ve ABD’de Seattle Barış Parkı’nda bir heykeli de bulunmaktadır.

Şimdi de turna kuşu nasıl yapılıyormuş onu öğrenelim. Kimin ne dileği varsa yapsın 1000 tane . gerçi Türk’ler pek sabırlı değildir ama…   :-D  resimli ve videolu paylasım yapacağım.  ” Resimleri teker teker anlatmayı düşünüyordum. fakat  video ile daha rahat öğrenirsiniz diye resimleri yalnızca  aşamaları daha rahat hatırlayın diye paylaşıyorum.”

Herkes eline bir kağıt alıp gelsin, renk önemli değil yeterki turnalar uçsun. icon biggrin Origaminin tarihinden turna kuşu hikayesi ve yapılışı :D  Çok yapıp resimdeki gibi ipede dizebilirsiniz.

Sadako’nun anıtı ve turna kuşları.

1 Origaminin tarihinden turna kuşu hikayesi ve yapılışı

İşte videomuz  biraz komik gelebilir, cıvıl cıvıl bir video.

2 Origaminin tarihinden turna kuşu hikayesi ve yapılışı

Bakalım kaç tane kuşumuz olacak icon smile Origaminin tarihinden turna kuşu hikayesi ve yapılışı icon biggrin Origaminin tarihinden turna kuşu hikayesi ve yapılışı hayydi  kolay gelsin.

Bu yazıyı paylaş
Facebook'ta Paylaş
 • Yorumlar
 • Yazı hakkında
80
 1. 09 Aralık 2012 at 17:44Natsu  Cevap

  Bizim okulun kutuphanesinde Sadako adli bir kitap var bende onu aldim (gerçi onermem zaten yazarida bir turk ve sacma sapan seyyler eklemis :P ama son sayfasinda ayrintili bir sekilde nasil turna kusunun yapildigini anlatiyor.)

 2. 10 Aralık 2012 at 13:31karalamadefteri  Cevap

  hikaye iyiymiş harbiden :D

 3. Avatar of Uğur
  15 Nisan 2013 at 14:24Uğur  Cevap

  güzelll

 4. Avatar of busunako
  15 Nisan 2013 at 22:38busunako  Cevap

  en sevdiğim origamidir turna çok güzel görünüyor

 5. Avatar of Tiyes (ペイン)
  29 Temmuz 2013 at 19:27Tiyes (ペイン)  Cevap

  :'(
  ben yapamadım ki :(

 6. Avatar of Tiyes (ペイン)
  08 Ağustos 2013 at 20:51Tiyes (ペイン)  Cevap

  tamm yaptım, yaptım :D
  (hikaye baya hüzünlüydü yanlız, paylaşım için arigatou gozaimasu) :D

 7. 19 Aralık 2013 at 09:54tugce  Cevap

  Merhabalar ben origami Turna yapıyorum bana da destek olmak istermisiniz

 8. 11 Temmuz 2014 at 16:17Queen-Sama  Cevap

  Evde SADAKO ve BİN TURNA KUŞU adında bir kitap var oradan biliyorum hikayesini lakin kitapta Sadako'ya kağıttan 1.000 turna kuşu yapmasını söyleyen bir arkadaşı olduğunu vs. yazıyor ama yine de kitabın sonunda turna kuşunun nasıl yapıldığını hem resimle hem de altına açıklamasıyla gösteren bir bölüm var ... Paylasım icin Arigatou :)

Bir yorum bırak

*

Tarih 09 Aralık 2012
kategori origami
Etiketler , , , ,
Yazar hakkında Avatar Imageyusima

yusima- (ユシマ)

Bu yazara ait tüm yazılar

2010 © Türkiye'nin en büyük Japonca eğitim portalı