Amaterasu – Güneş Tanrıçası

Amaterasu – Güneş Tanrıçası

Bizler amaterasu sözcüğünü Naruto animesinde ilk Uchiha İtachinin gücü olarak gördük. Sönmeyen kara alev olarak adlandırılmıştı. Öyleki bu alev bir ateşi bile yakabiliyordu. Buyrun sizlere Japon mitolojisinde amaterasu yani güneş tanrıçasının hikayesi.

Amaterasu (天照), ismi “parlayan cennet” ya da “cennette parlayan” anlamına gelen, cennet düzlüklerinin hakimi ve güneş tanrıçasıdır. Amaterasu önemli bir figürdür ve Japon kraliyet ailesi onun soyundan geldiğini idda eder. Doğduğunda o kadar parlak ve göz alıcıymışki ailesi onu hüküm sürdüğü tanrısal basamağa göndermiş.

amaterasu Amaterasu  Güneş Tanrıçası

Ağabeyi, fırtına tanrısı Susanowa, dünyayı kırıp geçirdiğinde ortalık çok gürültülü olduğu için bir mağaraya çekilmiş :). Mağarayı büyük, aşınmış bir kaya parçası ile kapatmış. Onun ortadan kayboluşu dünyayı aydınlık ve yaşamdan mahrum bırakmış. Şeytanlar bunu fırsat bilerek dünyaya hükmetmişler. Diğer tanrılar onu mağaradan çıkarabilmek için her yolu denemişler, fakat nafile! Sonunda Uzume bunu başarmış. Uzume’nin komik ve bir o kadar müstehcen dansını izleyen tanrıların şamatası Amaterasu’da merak uyandırmış. Mağarayı kapatan kayayı aralayınca dünyaya küçük bir ışık sızmış ki bugün “şafak sökmesi” olarak adlandırılan şeyin bu olduğu söyleniyor :). Mağaradan çıkarken Amaterasu, Uzume’nin yakındaki bir ağaca astığı aynada kendi yansımasını görmüş, daha yakından bakmak için yaklaşırken diğer tanrılar onu yakalamışlar ve gökyüzüne göndermişler. Böylece dünya yeniden ışığına kavuşmuş ^^.

<i>(Kaynak: pantheon.org)i>

Bu yazıyı paylaş
Facebook'ta Paylaş
 • Yorumlar
 • Yazı hakkında
50
 1. 19 Aralık 2012 at 01:13tarhuman  Cevap

  Japonların tanrılarının hikayelerini toplasak 1 ansiklopedi seti oluşur sanırım. Tanrılarına inanmasak ta hikayeleri çok güzel :). Çeviri için teşekkürler.

 2. Avatar of Kübra
  15 Nisan 2013 at 20:32Kübra  Cevap

  Amaterasu Full metal Alchemist'te ilk bölümlerde geçiyordu oradan öğrenmiştim.
  Tanrının etrafı yıktığında gürültüden mağaraya çekilmesine çok güldüm :D

 3. Avatar of Tiyes (ペイン)
  26 Haziran 2013 at 22:26Tiyes (ペイン)  Cevap

  UCHİHA İTACHİ :D
  bende bu bu amaterasu'yu nereden duydum diyordum :D

 4. Avatar of Goku
  25 Eylül 2013 at 18:53Goku  Cevap

  Amaterasu ve Susanoo... Naruto hayranları bilirler ;) Sharingan'ın nimetleri :D

Bir yorum bırak

*

2010 © Türkiye'nin en büyük Japonca eğitim portalı